Jak dobrać palnik na pelet?

Chcąc dopasować palnik służący do ogrzewania budynków, należy wziąć pod uwagę:

Stan budynku
  • powierzchnię budynku,
  • wysokość pomieszczeń,
  • rodzaj ocieplenia budynku,
  • stan posiadanej instalacji,
  • liczbę i jakość grzejników.
Automatycznie regulowana moc

Nowoczesne palniki na pellet PellasX sterowane są za pomocą regulatora dobierającego moc. W zależności od trybu pracy, moc palnika może być dopasowywana automatycznie do potrzeb – ma to wpływ także na oszczędności. Natomiast przy dużych wahaniach zapotrzebowania na ciepło w trakcie dnia, sterownik może regulować pracę palnika, modulując mocą lub po prostu wyłączyć się do czasu ochłodzenia pomieszczeń.

Średni przelicznik

Palniki dobiera się do zapotrzebowania na ciepło dla budynku a nie dla posiadanego kotła. Przy założeniu średnich wartości dotyczących stanu budynku, instalatorzy przyjmują że na każde 100 m2 potrzebny jest palnik o mocy 10 kW. Dla przykładu: do ogrzewania domu 180 m2 wystarczą palniki Revo Mini lub X Mini o mocy 5-26 kW, a dla ogrzania hali o powierzchni 1000 m2 – palniki Revo 100 lub X 100 o mocy 30-100 kW. Jeżeli moc kotła znajduje się na pograniczu dwóch modeli, sugerowane jest wybranie tego o wyższej mocy. Wybór linii palnika zależy od indywidualnych preferencji użytkowania dotyczących obsługi i czyszczenia palnika, energooszczędności, wyboru paliwa i oczywiście wysokości nakładów inwestycyjnych. Należy przy tym pamiętać, że przedstawiony powyżej sposób doboru palnika do kotła jest metodą orientacyjną – zalecane jest, aby obliczony został przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje (instalator, projektant).

Charakterystyka palników

 

Linia REVO

Palniki Revo dostępne są w zakresie mocy od 5 do 120 kW. To palniki z rotacyjną komorą spalania i napędem hybrydowym. Zapewniają doskonałe spalanie także gorszej jakości pelletu i bezobsługową pracę. Palniki Revo zdobyły Złoty Medal Targów Poznańskich INSTALACJE 2014, zostały wyróżnione przez kapitułę konkursu ECODESIGN w trakcie targów Pol-Eco-System 2015 oraz Kapitułę GreenEvo oraz Teraz Polska.

Linia M

Palniki linii M to perfekcyjne połączenie znanego z linii X oraz Hybrid Systemu Mieszania Paliwa w komorze paleniskowej oraz Ruchomego Paleniska. Ich wspólna praca pozwala wydłużyć bezobsługowość palnika oraz spalać pellet niskiej jakości oraz niektóre agropellety. Modele palników M Mini i M Mini 35 zostały nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2018.

Linia HYBRID

Palniki o zakresie mocy od 5 do 35 kW. Energooszczędne palniki na pellet wykorzystujące system mieszania paliwa i napęd hybrydowy. To linia palników stworzona specjalnie dla użytkowników szukających ekonomicznych i estetycznych rozwiązań.

Linia X

Palniki o mocy od 5 do 500 kW. Popularne, niezawodne i tanie palniki na pellet dostępne w najszerszym zakresie mocy. Doskonale nadają się do kotłowni w domu jednorodzinnym, ciepłowniach osiedlowych lub do zastosowań przemysłowych.

Zapytaj eksperta

Jeśli nadal nie jesteś pewien jaki palnik powinieneś dobrać do swojej instalacji – zapytaj naszego eksperta. Wypełnij formularz kontaktowy a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i doradzą najlepszy wybór.

Zapytaj eksperta: Formularz kontaktowy