Najczęstsze pytania – FAQ

Jaki palnik do mojego kotła?

Palnik dobieramy najczęściej do mocy kotła, a jeśli jest on przewymiarowany, palnik nie powinien być mniejszy niż jeden „rozmiar” poniżej mocy. Zbyt mały palnik będzie zużywał większość energii (i paliwa) na dogrzewanie dużej jednostki grzewczej. Możemy też zastosować w naszym kotle palnik o jeden „rozmiar” większy, np. w przypadku, kiedy jego moc kotła określona jest na pograniczu mocy palnika. W takim wypadku należy jednak pamiętać, że nadmiar mocy palnika nie zostanie odebrany przez kocioł – jego moc jest ostatecznym parametrem, jaki decyduje o naszym komforcie cieplnym.


Do jakiego kotła mogę zastosować palnik pelletowy?

Najprościej – do każdego, który posiada komorę spalania, w której będzie w stanie zmieścić się płomień i pozostałości ze spalania pelletu. Kształt komory nie ma tu większego znaczenia, ważne jest by kocioł dawał nam też możliwość jak najprostszego montażu palnika – w drzwiach lub z boku. Ze względu na duże ryzyko uszkodzenia kotła, nie zaleca się montażu palników w miejscach wymagających ingerencji w płaszcz wodny – taki montaż może doprowadzić np. do rozszczelnienia kotła.

Palniki pelletowe montuje się w większości kotłów stałopalnych – zgazowujących, miałowych, węglowych czy ekogroszkowych i olejowo – gazowych.


Którzy producenci kotłów montują fabrycznie w swoich urządzeniach palniki PellasX?

Lista kotlarzy którzy oferują kotły pelletowe z naszymi palnikami stale się powiększa. Poniżej zamieszczamy listę stanu na dzień 1.09.2018.

 • EKO GREŃ Pellet Mini od mocy 16 do 44 kW;
 • Ekoster Lubnia;
 • Enka Nowa Sól – ENKA SET NATURA o mocy 12, 15, 20, 25, 35 kW, większe moce na zapytanie;
 • GALMET Genesis Plus KPP – o mocy 10, 15, 20, 25, 34 kW;
 • GALMET Genesis KPP – o mocy 12, 16, 24 kW;
 • GALMET Genesis 2 KPP – o mocy 12 kW;
 • GT Heizung – GTH EKO o mocy od 12 do 34 KW;
 • KALVIS K2 o mocy od 16 do 30 kW;
 • Kotły Żar – linia natura o mocy od 15 do 60 kW;
 • Krzaczek – SKP Bio i SKP Bio Multi o mocy od 16-50;
 • Lumo Bio Max o mocy od 15 do 45 kW;
 • MAGA P 20 PREMIUM o mocy od 20 kW do 60 kW;
 • Mering Nowa Karczma – EKO MG o mocy 16, 22, 28, 36, 44 kW;
 • METAL-FACH, SEG Pellet o mocy 15, 20, 25, 30 kW;
 • PEREKO – KSP Pelet i KSR Beta Pelet o mocy od 15-50;
 • Stropuva P 20 kW;
 • Warmhaus Industrial Pellet 98-500 kW;
 • Warmhaus Black / Black Pellet 27-98 kW;
 • Wróblewski Brusy – W-P;
 • Viadrus A0C o mocy od 21 do 28 kW;
 • Viadrus A2C o mocy od 20 do 30 kW;
 • Viadrus A68 o mocy 3,6–35 kW;
 • Viteco Mini Compact 16-24kW;
 • Viteco Mini 16-45kW;
 • Zielke Stezyca – KPZP.

Jak często muszę czyścić mój kocioł z palnikiem pelletowym?

Przyjmuje się, że dla małych jednostek czas konserwacji powinien wynosić około tygodnia – dla wyrzucenia popiołu, przeczyszczenia płomienic, przewałów itp. Oczywiście ostatecznie czas ten zależy od obciążenia kotła i ilości spalonego paliwa, co użytkownik powinien zaobserwować w trakcie eksploatacji. Najmniej raz w roku powinno się skontrolować i wyczyścić czopuch kotła – w niektórych jednostkach olejowych jego przekrój może się w tym czasie zmniejszyć nawet o połowę, co w ostateczności często kończy się stopieniem rury poliuretanowej palnika.

Duże jednostki grzewcze należy czyścić w podobny sposób pamiętając jednak, że najlepiej usuwać pozostałości procesu spalania paliwa po zużyciu około jednej tony pelletu.
Na częstotliwość czyszczenia duży wpływ ma również jakość spalanego przez nas pelletu – słaby wymaga od nas częstszej uwagi. „Chciałbym mieć pewność, że palnik poradzi sobie również gdy będę palił słabej jakości pelletem.” Odpowiedź jest prosta – REVO pomoże lepiej niż Superman.


Przepalił mi się czujnik temperatury palnika – co dalej?

Czujnik temperatury palnika odpowiada za bezpieczeństwo użytkowania naszego urządzenia. Kiedy się przepali, sterownik zablokuje pracę palnika do momentu wymiany sensora na nowy. Należy skontaktować się z serwisem w celu zamówienia nowego.


Przepaliła mi się grzałka – co dalej?

Zamówić nową w serwisie. Przepalona grzałka nie powoduje jednak, że jesteśmy zmuszeni do czekania w zimnym domu – możemy odpalić palnik używając np. podpałki do grilla, którą wrzucamy na pellet w chwili, gdy na wyświetlaczu sterownika pojawi się symbol zapalarki. Aby nie było konieczności ponownego rozpalania palnika w ten sposób, dobrze jest na czas oczekiwania na nową zapalarkę ustawić w sterowniku nadzór.


Dlaczego palnik PellasX jest taki drogi?

Cena jest pojęciem względnym – najlepszym przykładem są dużo droższe urządzenia, produkowane przez firmy zachodnie. Droższe, a często dużo gorsze od produktów PellasX. Jeśli jednak zwracamy uwagę na rynek polski, owszem, można znaleźć tańsze palniki. Część z nich to produkty przestarzałe technologicznie, skomplikowane w obsłudze lub po prostu nie działające. Jeszcze inne pracują przez jakiś czas, po czym gdy okazuje się, że coś nie działa – sprzedawca informuje nas, że nie dotrze do nas, ani nie wyśle serwisu, bo… nie stać go na to. Cena dobrego produktu zawiera też w sobie obsługę posprzedażową i warto brać to pod uwagę, wybierając nasz palnik.


Kupiłem palnik PellasX jakiś czas temu. Teraz chciałbym rozbudować możliwości mojego systemu. Czy muszę kupić nowy palnik?

Klienci, którzy korzystają z urządzeń PellasX nie muszą obawiać się takich sytuacji – jeśli po jakimś czasie od zakupu chcemy zamontować dodatkowy czujnik, termostat lub moduł do naszego palnika, bez przeszkód możemy to zrobić. Nowa pompa? Mieszacz? Obsługa zdalna przez internet? Nie ma problemu – możemy je zamontować bez kupowania nowego sterownika i korzystać z nich praktycznie natychmiast. W przypadku montażu modułu internetowego czasem może zajść potrzeba zmiany oprogramowania naszego sterownika – autoryzowany serwisant poświęci na to piętnaście minut.


Czy spalanie pelletu jest bezpieczne?

Ogólnie rzecz biorąc, spalanie pelletu jest bezpieczne. Oczywiście zależy to od sposobu, w jaki chcemy pellet spalać. Przykładowo w palnikach retortowych, przeznaczonych do spalania eko-groszku, pellet pali się bardzo dobrze – zarówno w palniku, jak i w podajniku, zasobniku… dosyć to ryzykowne, szczególnie kiedy nie do końca mamy pojęcie, jak dostroić i przygotować nasz kocioł. Oczywiście jest to możliwe, a część producentów stosuje tzw. „strażaki” mające na celu wybawienie nas od problemu. Jest to jednak rozwiązanie pośrednie – jeśli zwrócić uwagę na działanie wody w podajniku wypełnionym pelletem, czy też po prostu na zwiększone zużycie pelletu w takich jednostkach.

Palniki PellasX posiadają szereg zabezpieczeń, gwarantujących bezpieczne spalanie pelletu. Zaczynając od tego, że nie pracują ciągle – ich sposób działania jest podobny do palników olejowych czy gazowych – pobierają paliwo tylko, kiedy jest potrzebne. Do tego, przez właściwe podawanie do komory mieszanki paliwowo – powietrznej, minimalizujemy możliwość cofania się płomienie do wnętrza palnika. Procesy fizyczne kontrolowane są dodatkowo przez czujnik temperatury palnika, monitorujący ją nieustannie i mogący w każdej chwili zablokować pracę, jeśli temperatura podniesie się ponad założoną.

Wszystkie te zabezpieczenia sprawiają, że odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo staje się prosta – tak. Chociaż, zawsze pozostaje odsetek możliwości mogących spowodować, że coś pójdzie nie tak. Stosunkowo najwięcej takich możliwości daje tzw. „czynnik ludzki” – nasze lenistwo, niedbalstwo lub po prostu brak wiedzy na temat właściwej obsługi i doboru urządzenia do naszych potrzeb. To główne powody mogące sprawić, że palenie pelletem podniesie nam ciśnienie. W takiej sytuacji jednak, palniki PellasX zaskoczą nas jeszcze jednym zabezpieczeniem – poliuretanem, z którego zrobiono rurę łączącą palnik z podajnikiem. Jej zadaniem jest stopić się w sytuacji skrajnej, by nie dopuścić do przedostania się płomienia z palnika do zasobnika. Dzięki temu możemy być pewni, że nasza kotłownia nie stanie się dla nas skrajnie niebezpieczna.
I to by było na tyle wykładu.

Jeśli odpowiadać na pytanie o bezpieczeństwo, być może warto wspomnieć o niebezpieczeństwach. Bo takie są – wspominamy o nich powyżej, a nazywamy „czynnikiem ludzkim” – jeśli montujemy palnik do kotła, który nie spełnia wymagań instrukcji DTR, np. w zakresie minimalnego ciągu kominowego, ryzyko korzystania z pelletu wzrasta – jak zawsze, kiedy chcemy używać urządzeń w sposób niezgodny z zaleceniami. Dotyczy to tak samo urządzeń węglowych, miałowych, eko-groszkowych, olejowych i gazowych oraz wszelkich innych.
Kolejna sprawa – jeśli z lenistwa, bądź niewiedzy nie dbamy o czystość naszego kotła, regularny serwis urządzeń z nim pracujących lub robimy to niedokładnie – sami prosimy się o problem. I trzecia kwestia – czy zawsze musimy się popisywać przed kumplami czy rodziną naszą super kotłownią, będąc jednocześnie „pod wpływem”? Część czytających to pytanie może poczuć się urażona, jednak wielu z Państwa wie, o czym piszemy… BHP, drodzy Klienci, B H P.


Jaka jest różnica pomiędzy palnikiem z podajnikiem wewnętrznym a palnikiem wrzutkowym (grawitacyjnym) ?

Palnik wrzutkowy do spalania pelletu jest rozwinięciem idei palnika retortowego, w którym „strażak” spróbowano zastąpić rozdzielając podajnik z palnikiem. Dopóki spalamy w nim pellet idealny, spełniający różne normy, posiadający wszelkie certyfikaty, drogi jak chińska porcelana i przede wszystkim – bardzo wysokiej jakości, wszystko powinno działać.

Palnik z podajnikiem wewnętrznym przede wszystkim nie jest tak wymagający, jeśli chodzi o jakość pelletu. W przypadku palników PellasX można się czasem spotkać z opiniami, że nasze urządzenia są kłopotliwe dla producentów pelletu wysokiej jakości, bo (niestety dla nich) spalają również ten znacznie słabszy. Opinie te dodatkowo wzmocniło wprowadzenie przez nas do oferty palników linii REVO . Kolejnym atutem palnika z podajnikiem wewnętrznym jest możliwość dokładniejszego dozowania dawek paliwa, co ma bezpośredni wpływ na jakość spalania i równomierność pracy urządzenia. Dodatkowy podajnik gwarantuje nam też podanie całej dawki paliwa na palenisko, wymuszone w kierunku, którego od niego oczekujemy. Wiąże się to również z bezpieczeństwem naszego użytkowania palnika – w sytuacji kiedy cofnie się płomień, urządzenie prócz nadmuchu ma możliwość wymuszenia podania reszty paliwa zalegającego w kominku na palenisko, co często ratuje sytuację.


Jakim pelletem można palić w palnikach PellasX ?

W palnikach PellasX palić możemy pelletem drzewnym oraz niektórymi rodzajami agro-pelletu (seria REVO), o granulacji 6-8 mm. Nasze palniki nie „obrażą się”, kiedy podamy im pellet niskiej jakości, chętnie spalą ten świetny, zastępczo przyjmą też ziarno, np. owsa czy pellety agro (tu pamiętać należy o tym, że zastosowanie takich paliw wiąże się ze spadkiem mocy możliwej do osiągnięcia przez nasze urządzenie, oraz że wymagają one częstszych kontroli czystości palnika i kotła).


Czy działanie palnika PellasX jest automatyczne ?

Sterowanie palnika PellasX pozwala na jego w pełni automatyczną pracę – od samoczynnego rozpalenia urządzenia, przez płynną regulację jego pracy oraz urządzeń peryferyjnych, po jego wyłączenie i nadzór nad pracą kotła do momentu ponownego uruchomienia.